Wrzesień 2006, cz. 3

Tym razem, w porównaniu z poprzednimi zbiórkami żywności, ta w dn. 29 – 30 września poszła nam słabo – zebraliśmy ponad 500 kg żywności z 9 sklepów. Ale cóż, dzięki Bogu i za to, zwłaszcza, że wśród tej ilości znalazło się dużo płatków śniadaniowych, a na tym zależało nam najbardziej:-)

Natomiast jeśli chodzi o Festyn (z którego zdjęcia zamieścimy w późniejszym terminie), to…

Białostocki Festyn Charytatywny w ramach programu „Podziel się posiłkiem” odbył się w sobotę, 30 września na placu przed Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki. Impreza trwała w godzinach 13:00 – 18:00 i składała się z szeregu atrakcji, skierowanych głównie do dzieci, gdyż cała idea zbiórek „Podziel się posiłkiem” to pomoc ogromnej liczbie niedożywionych dzieci, jaka istnieje w naszym kraju.

Festyn był ukoronowaniem prawie trzytygodniowego okresu intensywnych przygotowań, w których udział wzięły następujące organizacje: Stowarzyszenie Bank Żywności w Suwałkach, Stowarzyszenie „Klub Dobrej Nowiny” działające przy Kościele Chrześcijan Baptystów w Białymstoku, Stowarzyszenie Kontakt Miast „Białystok – Eindhoven”, Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia „Eleos”, Stowarzyszenie „Nasz Dom: Dobry Pasterz”, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Białymstoku, Stowarzyszenie Penitencjarne „Patronat”. Natomiast 18 Białostocka Brygada Obrony Terytorialnej im. Marszałka Edwarda Rydza – Śmigłego zapewniła przez cały czas trwania festynu darmową, pyszną grochówkę, a Państwowa Straż Pożarna dostarczyła atrakcji w postaci krótkiego pokazu swych umiejętności i sprzętu.

Oczywiście cała impreza nie doszła by do skutku, gdyby nie pomoc sponsorów: Metpo Serwis, które zapewniło scenę, Tomsat (nagłośnienie i jego obsługa), WiPi (pokaz żonglerki), Rekreacja (dmuchany zamek do zabaw dla dzieci oraz 10 darmowych wejściówek do Fikolandu), Teatr Arkadia (osoby prowadzące imprezę oraz spektakl).

Festyn rozpoczął się od wspaniałego pokazu żonglerki, który wzbudził aplauz, nielicznie jeszcze co prawda, gromadzącej się publiczności. Następnie na scenie pojawił się ze swoim programem białostocki kabaret IDEA. Potem, w krótkim wystąpieniu wiceprezydent Białegostoku, pan Krzysztof Sawicki wyraził swoje zadowolenie i poparcie dla charytatywnych przedsięwzięć różnego rodzaju oraz z obecnego festynu. W dalszej części scenę opanowały dziecięco – młodzieżowe zespoły taneczne: zespół z „Dobrego Pasterza”, dziewczęca grupa taneczna Revolution. Po nich zawitało też na festynie 4 zawodników Jagiellonii Białystok, którzy dali krótki pokaz żonglerki piłkami oraz rozdali nagrody w zorganizowanym błyskawicznie przez naszych konferansjerów konkursie – również żonglerki. Po sportowcach przyszła kolej na aktorów z Teatru Arkadia, którzy rozbawili dzieci „Opowieściami pajączka Sabastiana”. W ten oto sposób mieliśmy już godzinę 16:00. Wtedy ze swoim koncertem wystąpił słynny zespół szantowy „The Pioruners”. Potem, na prawo od sceny zaprezentowali krótko swoje umiejętności wyżej wspomniani już strażacy. Wreszcie nadeszła pora na punkt program, który zgromadził chyba największą publikę – pokaz połykacza ognia (choć właściwie ognia to on nie połykał, a raczej nim zionął). Po zakończeniu jego ognistego show akcja przeniosła się ponownie na scenę, gdzie grupa młodych ludzi z Ośrodka „Metanoia” prowadzonego przez Caritas Archidiecezji Białostockiej, wystąpiła w mającym skłonić do refleksji spektaklu.

Na festyn nie składało się jedynie to, co działo się na scenie, lecz również na całym placu. Jak już wyżej wspomniano, wojsko cały czas dzielnie wydawało pyszną, darmową grochówkę, co było zapewne szczególnie ważne dla grupy bezdomnych zaproszonych przez Klub Dobrej Nowiny, którzy przynajmniej tego dnia mogli najeść się do syta. Ponadto, między publicznością krążyli przedstawiciele Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Klubu Dobrej Nowiny i „Dobrego Pasterza”, którzy do specjalnych skrzyneczek zbierali pieniądze na zakup żywności dla potrzebujących. Eleos prowadził gry i zabawy dla dzieci oraz zajęcia plastyczne. Wolontariusze z „Dobrego Pasterza” malowali twarze wszystkim chętnym. Ludzie ze Stowarzyszenia „Białystok – Eindhoven” natomiast prowadzili sprzedaż cegiełek – niespodzianek.

Ze względu na to wszystko, tego dnia na placu przed teatrem działo się na prawdę wiele, a wszystko to miało jeden cel – zachęcić białostocczan do udziału w programie „Podziel się posiłkiem” i zwrócenie uwagi na problem niedożywienia w naszym kraju.

Nad sprawnym przebiegiem całej imprezy czuwali: prezez Banku Żywności w Suwałkach, pan Romulad Turczyński oraz nasza wspaniała prezesowa Elżbieta Żukowska – Bubienko 🙂