Prosimy o 1,5% Państwa podatku

Szanowni Państwo!

Jak co roku, można nas wesprzeć w formie przekazania 1,5% Państwa podatku 🙂

Bardzo do tego zachęcamy, ponieważ te środki robią autentyczną różnicę w potencjale finansowym polskich organizacji pozarządowych!

Jeśli chcą Państwo wesprzeć nasze stowarzyszenie, wystarczy kliknąć poniższy baner:

Przekaż 1,5% naszej organizacji

Rozliczenie PIT 2024 z PITax.pl wspiera projekt „PITax.pl dla OPP” prowadzony we współpracy z IWOP.

Kolejne Święta z Fundacją Biedronki!

Święty Mikołaj odwiedził naszych seniorów!

Fundacja Biedronki podarowała nam produkty, z których stworzyliśmy przepiękne prezenty dla naszych podopiecznych. Dzięki udziałowi w programie „Radosne Święta z Fundacją Biedronki” Święty Mikołaj odwiedził ponad 300 seniorów, którzy pod choinką znaleźli słodycze i kosmetyki. W skład paczek weszły: śliwki w czekoladzie, ptasie mleczko, miód, żel pod prysznic, herbata, kawa i ciastka. Serdecznie dziękujemy!

Pragniemy podziękować Fundacji Biedronki za kolejny rok świadczenia wsparcia na rzecz naszych podopiecznych. Dla nich te prezenty to nie tylko rzeczy materialne, ale też symbol dobroci i tego, że są osoby dla których nie są oni obojętni. . Dla większości naszych podopiecznych, był to jedyny prezent świąteczny w tym roku, a dla niektórych pierwszy od wielu lat.

III edycja Programu „Karta Dobra” – 300 seniorów otrzymało pomoc!

Nasze Stowarzyszenie już po raz 3 uczestniczy w programu Fundacji Biedronki „Karta dobra”. W ramach projektu ubogie, samotne osoby starsze otrzymują kartę na zakupy do sieci sklepów Biedronka. Karta co miesiąc zasilana jest kwotą 185 zł. Dzięki takiej formie pomocy seniorzy mogą sami decydować na co wydadzą otrzymane środki. W tegorocznej edycji programu Kartę dobra otrzyma łącznie 5000 osób starszych z różnych miejsc Polski. Nasze Stowarzyszenie rozdysponowało 300 kart. Cieszymy się, że możemy być częścią tej inicjatywy!

Patronem Medialnym edycji 2023/2024 programu Karta dobra jest Głos Seniora.

Ważna informacja!

Bardzo ważne przypomnienie o najważniejszym projekcie realizowanym przez nasze stowarzyszenie – tym razem w języku migowym:

Nowy projekt!

Miło nam poinformować, iż rozpoczęliśmy realizację nowego zadania pt.:

Poprawa jakości życia osób w kryzysie bezdomności i zagrożonych bezdomnością w okresie jesień – zima 2023 r.

Zadanie współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.

Zadanie polega na prowadzeniu w okresie 16.10.2023 – 31.12.2023 r. łaźni, pralni oraz wydawaniu śniadań osobom w kryzysie bezdomności i zagrożonych bezdomnością przychodzących do budynku Stowarzyszenia “Ku Dobrej Nadziei” przy ul. Grunwaldzkiej 76, a także wykonanie zabiegów dezynsekcyjnych tego budynku.
Głównym celem zadania będzie poprawa jakości życia osób w kryzysie bezdomności i zagrożonych bezdomnością w okresie jesień – zima 2023 r.

Poczta Obiadowa!

Darmowe posiłki dla seniorów z Białegostoku

Nasze stowarzyszenie zostało partnerem pilotażowej edycji programu Fundacji Biedronki „Poczta Obiadowa”, w którym weźmie udział 550 seniorów. Już wkrótce do drzwi każdego z nich co tydzień dostarczone zostaną posiłki na dwa dni. Projekt ma na celu wsparcie żywieniowe potrzebujących osób starszych, które mają problem z samodzielnym przygotowaniem obiadów i w związku z tym narażone są na niedożywienie. W naszym mieście posiłki otrzyma 43[JSN1] seniorów.

Fundacja Biedronki wraz z organizacjami partnerskimi (w tym naszą), rozpoczęła pilotażowy projekt „Poczta Obiadowa”. Program potrwa pięć miesięcy, w czasie których do uczestników projektu raz w tygodniu będzie przyjeżdżał specjalny kurier z obiadami na dwa dni. Każdy  zestaw  składa się z zupy oraz drugiego dania, a do wyboru są dwie wersje menu: standardowe i lekkostrawne.

Potrawy są komponowane tak, aby jak najbardziej uwzględniać potrzeby osób starszych. Dania  przygotujemy z surowców wysokiej jakości z naciskiem na produkty  sezonowe, świeże, naturalne, bez zbędnych ulepszaczy i składników chemicznych  – mówi dr Marta Lewandowicz, dietetyczka programu „Poczta Obiadowa”.

Uczestnik programu otrzymuje wsparcie wolontariusza, który pozostaje w kontakcie z seniorem i sprawdza czy odbiera on posiłki (obiady są dostarczane do „rąk własnych”, nie są zostawiane pod drzwiami). W razie gdyby uczestnik programu nie odbierał obiadów, wolontariusz ma za zadanie zweryfikować przyczynę. Wolontariusz pomaga seniorowi także w sprawach organizacyjnych programu, np. odwołanie dostawy posiłku w przypadku planowanej nieobecności (jak wyjazd seniora do sanatorium) czy zmiany rodzaju diety.

Nasze Stowarzyszenie przy pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą osobom starszym, objęło pomocą prawie 50 seniorów z terenu miasta Białystok. Każda historia jest inna, ale to co łączy naszych podopiecznych to samotność, brak lub niewystraczające wsparcie do członków rodziny, trudna sytuacja finansowa oraz całkowita lub częściowa niezdolność do przygotowywania sobie ciepłych
i pełnowartościowych posiłków.

Kto otrzyma obiady?

„Poczta Obiadowa” przeznaczona jest dla osób powyżej 70 roku życia, które ze względu na ograniczenia związane z wiekiem nie są w stanie codziennie i samodzielnie przygotować ciepłych posiłków, a nie mogą uzyskać wsparcia w tym zakresie ze strony rodziny. Jednym z kryteriów naboru była również sytuacja finansowa, ponieważ posiłki są darmowe. Program realizowany jest w pięciu miastach: Łodzi, Kielcach, Radomiu, Nowym Sączu i Białymstoku. Za kwalifikację uczestników odpowiedzialne są organizacje partnerskie Fundacji Biedronki.

Osoby starsze nie zawsze mają siłę i chęć do tego, by samodzielnie przygotowywać posiłki. Bywa, że nie są już na tyle sprawne, aby robić zakupy i gotować. To może być powodem niedożywienia, które jest groźne dla zdrowia, zwiększa ryzyko upadków czy infekcji. To właśnie temu chcemy przeciwdziałać w programie „Poczta Obiadowa” – tłumaczy Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki. Choć niedożywienie może wystąpić w każdym wieku jednak to przede wszystkim problem seniorów. Zgodnie z wynikami badań The European Nutrition for Health Alliance ponad 20% osób starszych (65+) jest niedożywionych lub ma zwiększone ryzyko niedożywienia[1], dlatego to właśnie do nich kierowany jest program.

O Fundacji Biedronki

Fundacja Biedronki działa od 2020 roku. Fundacja podejmuje inicjatywy na rzecz przeciwdziałania ubóstwu, niedożywieniu, samotności i wykluczeniu społecznemu osób starszych. Rozwija w partnerstwie z innymi organizacjami pomocowymi programy takie jak „Na codzienne zakupy” czy „Karta dobra”, w których potrzebujące osoby starsze otrzymują przedpłaconą kartę na zakupy do sklepów Biedronka, a także projekt „Danie Wspólnych Chwil”, w którym Koła Gospodyń Wiejskich organizują wspólnotowe posiłki dla osób starszych. Fundacja reaguje również na sytuacje kryzysowe – prowadziła m.in. projekt pomocy w czasie pandemii i trzy programy na rzecz Ukrainy. Na programy społeczne przeznaczyła ponad 120 mln złotych (status na maj 2023).

Kontakt: 

julia@kdn.bialystok.pl

Kontakt dla mediów do Fundacji Biedronki:

media@fundacjabiedronki.pl


[1] Źródło: https://european-nutrition.org/good-practices/senior-malnutrition-how-nutritional-interventions-can-reduce-the-risk-of-mortality/, ostatni dostęp: 20.05.2023


Skip to content